LİBERO

 

        Defans konusunda özelleşmiş bir oyuncunun voleybola katılımı, Uluslararası Voleybol Birliği’nin oyun kuralları üzerine yapmış olduğu son yeniliklerden biridir. Libero sistemi ile voleybolun defans yönünün kuvvetlendirilmesi, spektaküler hareketlerin seyir zevkini arttırması ve kısa boylu oyuncuların üst düzey voleybolda yer almaları amaçlanmıştır.

        Antrenörler, hücum alanından savunmaya geçen, uzun boylu savunması zayıf oyuncuların yerine, liberoyu sahaya alarak, takımının savunmasını güçlendirme yolunu benimsemektedirler. Liberoların ana görevi, arka bölgede takımın defans organizasyonunu yapmaktır. Libero servis karşılama görevini önemli oranda üstlenerek, diğer oyuncuların ve özellikle hücumcuların işini kolaylaştırmalıdır. Defans bölgelerine bu oyuncu konularak, diğer oyuncuların zor hareketleri yapmaları önemli oranda engellenmektedir. Ayrıca ön alanda yoğun mücadele yaşayan orta oyuncuların yerine arka alanda libero sokularak onların dinlenmelerine olanak tanınmaktadır.
 

Geri alanda savunma amacıyla oynayanlar:

·        Servise manşetleri çok iyi olmalıdır.

·        Çabuk oyuncular olmaları gerekir. Alan savunmaları, dublajları, hücuma savunmaları çok iyi olmalıdır.

·        Karşı hücumcuların smaç analizini çok iyi yaparak, ne zaman, nerelere ve ne tür smaç yaptıklarını ve buna göre hangi alanın ne şekilde savunulmasının ve savunma kuruluşunun nasıl olması konusunda takımın en iyi gözlemcisi olmalıdır.

·        En zor savunma bu oyuncuların sorumluluğundadır.

·                LİBERO OYUNCUSU

        Her takımın, müsabaka cetveline kayıtlı 12 oyuncusundan birini özel defans oyuncusu “Libero” olarak belirleme hakkı vardır. Liberonun maçtan önce müsabaka cetvelinde özel olarak ayrılmış bölüme kaydedilmelidir. Numarasının da, ilk setin pozisyon kağıdına yazılması gerekir. Libero takım kaptanı veya oyundaki kaptan olamaz.

 Malzemeler

        Libero oyuncusu, takımın diğer mensuplarıyla en azından renk itibarıyla zıtlık oluşturacak bir forma(veya yeniden belirlenen Libero için yelek/üstlük giymek zorundadır. Libero forması farklı bir tasarımda olabilir, ancak takımın diğer mensuplarıyla aynı şekilde numaralandırılması gerekir.

 Oyun Hareketleri:

·      Libero, herhangi bir geri hat oyuncusunun yerini alabilir.

·     Liberonun görevleri bir geri hat oyuncusu olmakla sınırlandırılmıştır ve eğer temas anında top file üst kenar seviyesinin tamamen üzerindeyse, hiç br yerden(oyun alanı ve serbest bölge dahil) bir hücum vuruşunu tamamlamasına izin verilmez.

·     Eğer top, ön bölge ya da uzantısında bulunan bir liberonun parmak pasından geliyorsa, bir oyuncu file üst kenar seviyesinin tamamen üzerinde bir hücum vuruşu tamamlayamaz. Eğer libero böyle bir pası ön bölgenin arkasında atıyorsa, topa serbestçe hücum yapılabilir.

·     Liberonun kendi takımından bir oyuncu ile değişmesi, kurallara uygun değişiklik sayılmaz. Bu değişiklikler  sınırsızdır; ancak iki değişikliği arasında bir rally olması gerekir.

·     Liberonun yerine sadece daha önce değişitiği oyuncu geçebilir.

·     Bu değişiklikler ancak top oyun dışındayken ve servis düdüğünden önce yapılmalıdır.

·     Her setin başlangıcında, yardımcı hakem takımın başlangıç dizilişini kontrol edene kadar libero oyun alanına giremez.

·     Servis düdüğünden sonra fakat servis vuruşundan önce yapılan değişiklik reddedilmelidir; ancak rally bittikten sonra sözlü uyarıya sebep teşkil etmesi gerekir.

·     Müteakip geç yer değiştirmelere geçiktirme yaptırımı uygulanması gerekir.

·     Libero ve değişeceği oyuncu ancak takımına oturma sıralarının önündeki yan çizgiden, hücum çizgisi ile dip çizgi arasından sahaya girip çıkabilir.

 ·                  Liberonun Yeniden Belirlenmesi

 ·   Belirlenmiş liberonun sakatlanması halinde, baş hakemin onayının ardından koç, yeniden belirleme anında oyun alanında olmayan oyunculardan birini yeni libero olarak belirleyebilir.

 ·    Sakatlanan libero maçın geri kalan bölümünde oyuna tekrar giremez. Bu şekilde, yeni libero olarak belirlenen oyuncu, maçın geri kalan kısmında libero olarak kalmak zorundadır.

·     Liberonun yeniden belirlenmesi halinde, bu oyuncunun numarası müsabaka cetvelindeki notlar bölümüne ve bir sonraki setin pozisyon kağıdına kaydedilmelidir.